Statystyki

  • Odwiedziło nas: 546679
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Kartka z kalendarza

Kalendarium

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota

Biblioteka szkolna

Godziny otwarcia biblioteki

poniedziałek 10.35 - 10.50, 12.30-12.40

wtorek 11.35 -12.40

środa 10.35 - 10.50

czwartek 9.40 - 11.40

piątek 10.35 - 11.45

 

Zapraszam wszystkich uczniów do biblioteki.

Czekam na Wasze propozycje zakupu nowych, interesujących książek.

 

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"

Kartezjusz

Powiększ obraz:

Podziękowanie i dyplomy "Jak nie czytam, jak czytam"

"Szanowni Państwo, w imieniu redakcji Biblioteki w Szkole serdecznie dziękuję za Państwa udział w akcji Jak nie czytam, jak czytam, w trakcie której 313 tys. osób z całej Polski czytało książki. Przeczytaliśmy wszystkie 2338 sprawozdań i obejrzeliśmy ponad 10 tys. zdjęć. Dziękujemy i gratulujemy zaangażowania, ciekawych pomysłów, udanej organizacji i dobrego kontaktu z uczestnikami. Mam nadzieję, że także Państwu, faktycznym organizatorom, akcja przyniosła satysfakcję. Cieszy nas, że po czteroletniej przerwie po raz kolejny wspólnie zorganizowaliśmy najpopularniejszą akcję czytelniczą w Polsce oraz że, jak wynika ze sprawozdań, był to dobrze spędzony czas."

Czytaj więcej o: Podziękowanie i dyplomy "Jak nie czytam, jak czytam"
Powiększ obraz:

Jak nie czytam, jak czytam - podsumowanie akcji

" 7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 młodzież z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony w 2017 r. rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę."

Czytaj więcej o: Jak nie czytam, jak czytam - podsumowanie akcji
Powiększ obraz:

Jak nie czytam, jak czytam

"7 czerwca o 10:00 kilkaset tysięcy dzieci i nastolatków z całej Polski będzie czytać książki. W swoich bibliotekach, szkołach, w parkach i na rynkach. Bez przymusu i dorabiania filozofii, każdy to, na co ma ochotę.

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” odbywała się co roku w latach 2016-19. Rekordowo uczestniczyło w niej 459 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży. Później uniemożliwiła ją pandemia.

Głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a organizatorami lokalnymi - ponad 2 tysiące bibliotek wszystkich typów. Akcja jest niepolityczna, bez zewnętrznego finansowania.

Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role:niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta."

Czytaj więcej o: Jak nie czytam, jak czytam
Powiększ obraz:

Wieża czytelnicza - konkurs dla klas 5-8

W styczniu rozpoczął się w naszej szkole Wielki Konkurs Czytelniczy dla klas 5 -8. Celem tego przedsięwzięcia było między innymi: propagowanie czytelnictwa, wyrabianie potrzeby i nawyku obcowania z książką oraz  zachęcenie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. 17 kwietnia zostali wyłonieni zwycięzcy w każdej "zaangażowanej czytelniczo" klasy.

Nagrody otrzymali:

klasa 5 - Weronika Walasik

klasa 6 - Maja Guroś

klasa 8 - Wojciech Walasik

Gratulujemy!

Czytaj więcej o: Wieża czytelnicza - konkurs dla klas 5-8
Powiększ obraz:

III Międzynarodowa Przerwa na czytanie - dyplomy i podziękowania

"Szanowni Państwo,

z radością i wyrazami uznania za zaangażowanie w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwa "Przerwa na czytanie".  Skoro gitarzyści mają swój rekord to czemu nie i czytelnicy! Po raz siódmy w Polsce i trzeci na świecie odbyło się wielkie święto czytelników i książek - Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Do akcji zgłosiły się 2882 placówki, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Tegoroczna akcja odbyła się w 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach.

Oficjalnie ogłaszamy, że zeszłoroczny rekord został pobity o ponad 200 tysięcy osób! NOWY REKORD w liczbie osób czytających  na przerwie wynosi 578 TYSIĘCY 433 OSÓB!

Dziękujemy, że byliście częścią naszego wydarzenia..."
Czytaj więcej o: III Międzynarodowa Przerwa na czytanie - dyplomy i podziękowania
Powiększ obraz:

Akcja „Przerwa na czytanie”

25 października nasza szkoła dołączyła do III Międzynarodowej edycji  VII Ogólnopolskiej Akcji pt. „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.  Uczniowie czytali książki, które w tym dniu  przynieśli ze swojej domowej biblioteczki lub wypożyczyli z biblioteki szkolnej.

    Szczególne podziękowania kierujemy do pani Moniki Luberdy, z Biblioteki Publicznej w Harklowej, która najmłodszym uczniom czytała opowiadania pochodzące ze zbioru ,,Każdy może zostać... odkrywcą!".  

  Mamy nadzieję, że taka forma spędzania wolnego czasu nie skończy się wraz z akcją, a będzie stałym sposobem na nudę i zdobywanie wiedzy.

Czytaj więcej o: Akcja „Przerwa na czytanie”
Powiększ obraz:

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dnie 29 września w kalendarzu świąt nietypowych znalazł się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
"Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy ukochanej osobie." Pamiętajcie święto to warto obchodzić każdego dnia!
Zachęcam do wysłuchania fragmentu książki dla dzieci "Przygody Tupcia Chrupcia" Elizy Piotrowskiej, przygotowanego dla maluchów z okazji tego święta.
 

https://www.youtube.com/watch?v=RfPETTrdvzM

 

Czytaj więcej o: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Powiększ obraz:

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Z okazji dnia patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego, zgodnie z tradycją wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki. Do dnia dzisiejszego od rana na ulicach i placach pojawiają się stragany z książkami i kwiatami. Król i królowa Hiszpanii wręczają Nagrodę Cervantesa, którą od 1976 roku dostaje wybitny pisarz hiszpańskojęzyczny. Głośne czytanie „Don Kichota” to już tradycja i jak co roku zajmuje aż 48 godzin. Do wieczora kwiaciarnie sprzedają miliony róż. Można je nie tylko wąchać, ale też… jeść. Sprzedawane są róże z jabłek i bekonu. Tamtejsze księgarnie i biblioteki czynne są do świtu. Odbywa się w nich wspólne czytanie wierszy, dyskusje literackie, spotkania z autorami i ilustratorami książek.

https://view.genial.ly/5e9c37aab65e370dac7ce380/interactive-image-ciekawostki-ksiazkowe

https://view.genial.ly/5e9b6a1b124e5b0d7bcbeb46/presentation-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich

 

Czytaj więcej o: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Powiększ obraz:

Największa biblioteka cyfrowa w Polsce

" 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

Poprzez bibliotekę cyfrową POLONA zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.

...

Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie. Mogą być znakomitym źródłem inspiracji i przyjemności. Wśród obiektów cyfrowych są również: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej czy Nowy Testament z VIII w. – najstarszy rękopis pergaminowy w BN."

https://polona.pl/

Czytaj więcej o: Największa biblioteka cyfrowa w Polsce