Kalendarium

Piątek, 2021-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 74833
  • Do końca roku: 231 dni
  • Do wakacji: 42 dni

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Dnia 7 kwietnia obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Zdrowia.

Koordynatorem akcji szkolnej była Pani Magdalena Surówka.

Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia przypadało na 7 kwietnia (środa) - ,,Budowanie sprawiedliwego i zdrowszego świata".

Do akcji zaproszono klasy IV-VIII.

Podczas lekcji zdalnych obejrzano wspólnie filmik edukacyjny: Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy nie ćwiczysz. Link : https://www.youtube.com/watch?v=lE5kz9ObX0M

Następnie uczniowie opowiadali o własnych doświadczeniach związanych z brakiem ruchu oraz o aktywnościach podejmowanych najchętniej.

Zaproszono wszystkich do wspólnego treningu obwodowego, który kształtuje naszą wytrzymałość. Do treningu domowego wykorzystano krzesło. Wskazano również na zalety codziennej aktywności.

Kolejnym tematem podjętym przez Nauczyciela i uczniów, było przedstawienie 10 rad dla wszystkich jak uchronić zdrowie psychiczne podczas pandemii?

COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, ale jego wpływ był najsilniejszy na społeczności, które już były narażone. Grupy te są bardziej narażone na chorobę, rzadziej mają dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej i są bardziej narażone na negatywne konsekwencje w wyniku środków wdrożonych w celu powstrzymania pandemii. Te nierówności nie są nowe. Mimo że na świecie nastąpiła poprawa średniego poziomu zdrowia i oczekiwanej długości życia oraz zmniejszenie przedwczesnej śmiertelności, korzyści te nie zostały równo podzielone między różne części społeczeństwa w obrębie narodów
i między nimi. Różnice obserwuje się również w każdym wieku, od wczesnych lat do końca życia. Dowody są jasne: zapewnienie równie dobrego startu w życiu zarówno dziewczynom, jak i chłopcom oraz zajęcie się zdrowiem w ciągu całego życia ma zasadnicze znaczenie dla dobrego samopoczucia, rozwoju, zrównoważonego rozwoju i odporności dzisiejszego społeczeństwa i przyszłych pokoleń.                                                                                    

Obecna sytuacja epidemiologiczna podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu  do leczenia, a przede  wszystkim rolę personelu medycznego w czasie pandemii. Jednak działania zmierzające do powyższego celu każdy z nas może podejmować w swoim otoczeniu, poprzez promocję zdrowego stylu życia, zachęcanie do badań profilaktycznych
i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych. W tym trudnym okresie pandemii powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie