Otwarcie oddziałów przedszkolnych w szkołach Gminy Nowy Targ.

Szanowni Państwo, rząd pozwolił na uruchomienie placówek opiekujących się najmłodszymi mieszkańcami - żłobków i przedszkoli. Dotyczy to również oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Decyzję dotyczącą uruchomienia oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej podejmuje organ prowadzący, tj gmina .

Placówki niepubliczne podejmują decyzję w swoim zakresie.

Po rozpoznaniu potrzeb wiemy, że spośród wychowanków  oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez szkoły tylko 5  rodziców jest  zainteresowanych powrotem dzieci do placówek. Po zapoznaniu się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej,  Wójt Gminy Nowy Targ podjął decyzję o przygotowywaniu placówek prowadzonych przez gminę do przyjmowania dzieci. Na tą chwilę placówki nie są gotowe do zapewnienia wymogów wynikających z opublikowanych po południu w czwartek wytycznych.

Decyzją Wójta, wszystkie placówki zostaną wyposażone w narzędzia zgodnie z wytycznymi (dozowniki płynów tam, gdzie ich jeszcze nie ma, płyny odkażające, maseczki, itd), ponadto opracowywane są procedury bezpieczeństwa, do których będą musieli stosować się zarówno pracownicy placówek, jak również rodzice.

Informujemy, że placówki,  do których rodzice zgłosili chęć powrotu swoich dzieci,  będą mogły rozpocząć pracę opiekuńczą od  11 maja (najbliższy poniedziałek).  Pozostałe szkoły pozostają w gotowości.

Przypominamy podstawowe zasady:

-  przyjmowanie w pierwszej kolejności dzieci pracujących rodziców, w szczególności tzw. pracowników pierwszego frontu (pracowników służby zdrowia, żołnierzy, straży),

- w jednej grupie  nie może być więcej niż 12 dzieci, w szczególnych przypadkach 14,

- dzieci nie mogą przynosić do placówki swoich zabawek, a pluszowe w placówkach muszą zostać usunięte,

- nie może być żadnych miękkich powierzchni takich jak fotele czy wykładziny,

- należy wprowadzić bezdotykowe mierzenie temperatury ciała, zorganizować pomieszczenie izolacyjne na wypadek zdarzenia.

To tylko kilka z wymogów, które dyrektorzy muszą spełnić, a organ prowadzący będzie im   w tym pomagał.

Opis  procedur, które muszą zostać zastosowane przez szkołę i rodziców są dostępne na stronie internetowej każdej szkoły Gminy Nowy Targ.