GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY

W dniu 27 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Szlembarku odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny pt.: „Woda to skarb”. Myślą przewodnią tegorocznego konkursu była ochrona i znaczenie wody jako źródła życia.

Gminny Konkurs Ekologiczny zrealizowano w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze / Implementation of Air Qality Plan for Małopolska Region – Małopolska in healthy atmosphere” LIFE IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021”.

Do konkursu zgłosiło się 12 szkół podstawowych z terenu Gminy Nowy Targ.W teście wiedzy przyrodniczej wzięło udział 10 szkół. Dwuosobowe zespoły składające się z uczniów klas IV-VIII musiały zmierzyć się z pytaniami teoretycznymi nt. obiegu wody w przyrodzie, własności wody, trzech stanów skupienia wody, rodzajów opadów atmosferycznych, źródeł zanieczyszczeń wody i sposobów oczyszczania, wykorzystywania wody w gospodarstwie domowym, sposobów oszczędzania wody, znaczenia wody dla życia na Ziemi, zbiornikach wodnych, wodach powierzchniowych, rzekach i ich dopływach, rzekach i jeziorach w Polsce. Organizatorzy zadbali aby forma konkursu była atrakcyjna i ciekawa dla uczestników, dlatego oprócz teorii dzieci rozwiązywały krzyżówki i rebusy. Ostatnie zadanie polegało na zaprezentowaniu przez każdą ze szkół jednego doświadczenia związanego z wodą.

Na konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów klas 0-III, zostało nadesłanych 39 prac. Techniki wykonania prac były tak pomysłowe i ciekawe, że jury nagrodziło miejscami od 1 do 3 kilka prac i kilka wyróżniło. Zwycięzcy, oraz osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali nagrody w postaci książek, albumów przyrodniczych, przyborów plastycznych, puzzli i gier planszowych.

Nagrody ufundowali: Urząd Gminy Nowy Targ, Projekt LIFE, Nadleśnictwo Krościenko n/D, Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Uczniowie klas II-III ze Szkoły Podstawowej w Szlembarku przedstawili inscenizację pt.: „Czysta woda – zdrowia doda?”.

Na koniec został przygotowany dla uczestników i gości poczęstunek. Były to wyroby regionalne przyrządzone przez rodziców uczniów ze Szlembarku.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące miejsca:

II miejsce  Patrycja Guroś i Karol Kowalczyk

III miejsce  Mateusz i Sara Zimoch

III  miejsce Zuzanna Miętus i Weronika Walasik

Życzymy powodzenia za rok.