Europejski Dzień Języków Obcych

20 marca 2019 r. o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Szlembarku odbył się Europejski Dzień Języków Obcych w ramach projektu ,,Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tytuł projektu "Kreatywny nauczyciel - inspiracją dla młodych Europejczyków". Na początku uczniowie ze Szlembarku przedstawili scenki teatralne w parku i w Londynie, podczas których w humorystyczny sposób ukazali skutki braku umiejętności językowych w życiu codziennym. Po tym wstępie koordynator przedsięwzięcia Pani Kinga Myśliwiec zaprosiła uczniów do konkursu i scrabblemanii. Miłym zaskoczeniem był spektakl o św. Patryku przygotowany przez uczniów z Gronkowa, podczas którego wszyscy usłyszeli historię  ewangelizacji całej Irlandii. W takim dniu nie mogło się obyć bez przysmaków z poszczególnych krajów europejskich. Zadbali o to rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Szlembarku, którzy z ogromnym poświęceniem i pomysłowością przygotowali międzynarodowe potrawy. Była włoska pizza i panna cotta, korboce i serki słowackie, kofola i lentilki. Na stoisku chorwackim można było posmakować owoców morza, naleśników i słodkości , a stoisko francuskie serwowało rogaliki i bagietki. Kuchnię niemiecką reprezentowały : kiełbasa z cebulą, rolada mięsna oraz ciasto ,, Cebularz”. Bogato zastawione stoiska Malty i Wielkiej Brytanii zachęcały do wypicia filiżanki herbaty i skosztowania słodkości oraz kanapek i sałatki. Na stoisku irlandzkim można było skosztować prawdziwego irlandzkiego śniadania, a uczniowie prezentujący Hiszpanię przygotowali magdalenki. Celem projektu jest zachęcenie uczniów, nauczycieli i rodziców do nauki języków obcych, przełamanie barier językowych w kontaktach z obcokrajowcami, poszerzenie świadomości międzykulturowej.