Światowy dzień bez tytoniu

Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Kampania ma na celu szerzenie świadomości na temat zagrożeń związanych z paleniem tytoniu i jego negatywnego wpływu na zdrowie, a także wykorzystywania przemysłu nikotynowego, który jest skierowany w szczególności do młodzieży. Ma również na celu ograniczenie chorób i zgonów spowodowanych paleniem.

Motywem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu na rok 2021 jest:

Zobowiązanie się do rzucenia palenia”.

Uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII wzięli udział w kampanii. Podczas lekcji wychowania fizycznego nauczyciel Magdalena Surówka przedstawiła prezentację, która obejmowała tematy:

1. Tytoń i powiązane z nim taktyki przemysłu, aby przyciągnąć młodsze pokolenia.

2. Szkodliwość palenia papierosów- jak wpaść w nawyk i wyjść z nawyku?

3. Szkodliwość palenia e- papierosów.

4. Dziękuję , nie palę - sztuka asertywności.

Zmobilizowano uczniów do podjęcia dyskusji na zadane tematy. Po dyskusji uczniowie wykonali gazetkę, która służy edukacyjnie młodszym kolegom.

Temat będzie kontynuowany podczas innych lekcji oraz na zajęciach z wychowawcą.