Konkurs wiedzy historycznej pt. „Historia Polski a patriotyzm”

W dniu 9 maja 2019 roku w szkole została przeprowadzony  konkurs wiedzy historycznej pt. „Historia Polski a patriotyzm”. Do konkursu przystąpiły 4 drużyny w trzyosobowym składzie z klas 5-8. Przygotowano 6 konkurencji, które wymagały od uczniów nie tylko znajomości faktów historycznych, ale także kreatywności, umiejętności współpracy i szybkości w udzielaniu odpowiedzi. Uczestnicy konkursu oglądając „Animowaną Historię Polski” Tomasza Bagińskiego, musieli rozpoznać i zanotować jak największą liczbę faktów z polskiej historii a następnie zaprezentować efekty swojej pracy. Drugim zadaniem było jak najszybsze uzupełnienie krzyżówki i podanie hasła z wyjaśnieniem jego znaczenia. Kolejna konkurencja polegała na rozpoznaniu miasta po prezentowanych zabytkach, a to wszystko w trakcie słuchania i oglądania teledysku do piosenki "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna". Następnie uczniowie otrzymali wzory banknotów polskich, gdzie ich zadaniem  było rozpoznać wizerunki władców Polski. Piąta konkurencja polegała na rozpoznaniu tytułów piosenek patriotycznych śpiewanych przez Małą Armię Janosika w trakcie koncertu "Dla Niepodległej". Na koniec uczestnicy musieli zmierzyć się już z typowym testem wiedzy historycznej losując pytania za 1p., 2p. lub 3p. W tej konkurencji zawodnicy mogli raz skorzystać z pomocy nauczyciela. Pytania dotyczyły polskiej historii od początków państwa polskiego do wejścia Polski do Unii Europejskiej, a także wiedzy ogólnej o naszym kraju. Pytaniem dodatkowo premiowanym 3 punktami było odgadnięcie postaci króla, którego narysował Adaś Knurowski z klasy IV. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a co najważniejsze udowodnili,  że mają szeroką wiedzę na temat historii naszego kraju. Brawo!

Wygrała drużyna, która zgromadziła na swoim koncie 70p. a były to:  Karolina Kurzydło kl. VIII, Karolina Chmielak kl. VIII, Lidia Garlewicz kl. VII

Drugie miejsce zajęła drużyna, która uzyskała 61p.  Oliwia Zawada kl. VIII,  Aleksandra Waksmundzka kl. VIII, Anna Chmielak kl. VII

a dwie pozostałe  zdobyły ex aequo po 59p. Piotr Wójcik kl. VIII, Marcel Medoń kl. VIII, Krzysztof Wójcik kl. V

Hubert Kaczmarczyk kl. VI, Bartłomiej Urbaś kl. VI, Natasza Bogdał kl. V